Nasza historia

Nasza historia zaczęła się już w latach osiemdziesiątych. Po zmianie systemu gospodarczego w naszym kraju, zakłady pracy zaczęły wycofywać się z finansowania i organizowania działalności socjalnej w obszarze rekreacji i sportów masowych.

W tym trudnym dla sportu masowego okresie Bogdan Banaś były zawodnik sekcji lekkoatletycznej KS „TARNOVIA”, działacz Zrzeszenia Sportowego Spółdzielczości Pracy „START” wraz z grupą przyjaciół nie zrzeszeni w żadnej strukturze organizacyjnej, nieprzerwanie brali udział w imprezach masowych: rajdach rowerowych, biegach ulicznych i biegach narciarskich. Udało im się zorganizować grupę kolarzy, która odbywała systematyczne treningi i uczestniczyła w zawodach sportowych . Z każdym kolejnym rokiem przybywało chętnych do jazdy na rowerze i biegania. Sportowcy amatorzy oprócz systematycznych treningów i udziału w zawodach angażowali się w pomoc Bogdanowi Banasiowi w organizację zawodów sportowych. Pierwsze to wyścigi kolarskie na rowerach górskich organizowane w Tarnowie i okolicznych gminach. W 1995 roku powstał pomysł zorganizowania zawodów w konwencji chalang’u i wtedy rozpoczęła się przygoda z „PUCHAREM TARNOWA MTB”. Na początku było skromnie, młodzi kolarze startowali na „bardzo amatorskich rowerach górskich” w kilku kategoriach wiekowych. Obecnie kolejne eliminacje rozgrywane są w 8 kategoriach wiekowych mężczyzn 2 kategoriach kobiet oraz poza punktacją „Pucharu” w kategoriach dzieci do lat 14, popularny jest też wyścig „o czapkę gruszek” przeznaczony dla wszystkich chętnych niezależnie od wieku i płci. Pierwsze zawody zdominowane były przez tarnowskich kolarzy grupy „BOLOLANDIA” , a później „SOKÓŁA-TARNÓW”. Dość szybko do zmagań w Pucharze dołączyły kluby : OPTEX Opoczno, RMF FM Coca Cola Kraków, Arkus Iskra Głogoczów, KK Krynica, Olimp Brzesko, Sokół Kęty, Cyklo – Korona Kielce. Kolarstwo na rowerach górskich staje się bardzo popularne, powstają nowe kluby i są obecne na „Tarnowskim Pucharze” : UKS Dobra, Vigor Łętownia, UKS Podwilk, KS Wierchy Rabka, Żbik Komańcza i inne. Na tarnowskich trasach ścigali się znani Polscy kolarze górscy Anna Szafraniec, Piotr Wysmyk, Marcin Karczyński, Krystian Pyrgies, siostry Marlena i Magdalena Pyrgies. Od samego poczatku w Pucharze uczestniczy popularny tarnowski  kolarz MTB  Mirosław Bieniasz, który zapewne inspirowany działalnością kolarską SOKOŁA utworzył   grupę kolarską BieniaszTeam skupiajacą najlepszych kolarzy amatorów z całego kraju.

PUCHAR TARNOWA  był inspiracją do organizowania innych imprez sportowych, a do tarnowskiego kalendarza sportowego dołączyły:

BIEG LELIWITÓW – bieg uliczny po tarnowskiej starówce na dystansie 10 km,

BIEG SOKOŁÓW – bieg w parku Strzeleckim z okazji Święta Niepodległości,

NARCIARSKI BIEG TARNOWIAN, MISTRZOSTWA TARNOWA W BIEGACH NARCIARSKICH – biegi narciarskie na Górze Św. Marcina.

BIEG NA ZAMEK PO MIECZ SPYCYMIRA  – masowy bieg górski w stylu anglosaskim (od 2014)

MARCINKA CROSS CHALLENGE – bieg przeszkodowy OCR (od 2015)

TOWARZYSKIE ZAWODY BIEGOWO KONNE – bieg terenowy oraz zawody konne organizowane wspólnie z  miłośnikami koni z Fundacji „Dowolnie na koń”  ze  Starych Żukowicach

TARNOWSKI BIEG Z POCHODNIAMI  – towarzyski  bieg uliczny integrujący społeczność tarnowskich biegaczy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (impreza organizowana wspólnie z Międzyszkolnym Ludowym Uczniowskim Klubem Sportowym MLUKS).

RAJDY ROWEROWE – Na Powitanie Wiosny, Rajd Rowerowy Sokołów Dookoła Tarnowa, Jesienny Rajd Rowerowy – rowerowe imprezy dla amatorów i miłośników turystyki rowerowej.

NA MARCINKĘ MARSZ –  spacer dla miłośników  Nordic Walking  (Rynek – Góra św. Marcina) połączony z treningiem  – cykliczna impreza odbywająca się w każdą drugą niedzielę miesiąca.

  Tarnowscy sportowcy amatorzy biorą udział w krajowych i międzynarodowych masowych imprezach sportowych.

Od 1997 roku działaliśmy w ramach Sekcji Sportowej Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego “SOKÓŁ-ŚWIAT PRACY”. W 2009 roku postanowiliśmy stworzyć niezależną organizację sportową STOWARZYSZENIE SPORTOWE SOKÓŁ TARNÓW, której główny celem jest aktywizacja społeczności tarnowskiej w uprawianiu sportów masowych, organizowanie nowych imprez oraz kontynuacja dotychczasowych. Prezesem Stowarzyszenia na zebraniu założycielskim został wybrany jednogłośnie Bogdan Banaś.

Mamy nadzieję, że nasza działalność w nowej strukturze organizacyjnej przynosić będzie jeszcze większe efekty, przybliży mieszkańcom Tarnowa i regionu ideę sportu masowego:

ZDROWIE – WYPOCZYNEK – SPORTOWA RYWALIZACJA