Tarnowski Bieg Leliwitów

27 Tarnowski bieg Leliwitów „najbardziej zakręcony bieg w Polsce”
14 października 2018r.

Tradycyjnie w drugą niedzielę października o godz. 13.oo na Tarnowskiej Starówce spotkają się biegacze, aby uczestniczyć w Tarnowskim Biegu Leliwitów . Tarnowski bieg to impreza masowa przeznaczona dla dorosłych, dzieci i młodzieży, dla biegaczy profesjonalistów i amatorów. Zawodnicy rywalizować będą na dystansach w biegu głównym – 10 km i biegu masowym- 2,5 km oraz biegu dla dzieci i młodzieży – 1 km.   Do rywalizacji staną również dzieci niepełnosprawne,  – w VI Biegu Integracyjnym “Razem do celu”. W biegu głównym na 10 km trasie zawodnicy będą musieli pokonać na tarnowskim bruku 72 zakręty oraz cztery razy Wielkie Schody z 44 stopniami. Stowarzyszenie Sportowe SOKÓŁ TARNÓW organizator biegu zaprasza do udziału w biegu oraz prosi kierowców i przechodniów o wyrozumiałość za utrudnienia w szczególności w godzinach 13.00 -14.45, kiedy to trasa biegu będzie zamknięta dla ruchu pojazdów.

Program imprezy:
godz. od 10.30 do 12.30 – odbiór numerów startowych i chip-ów
godz. 13.00 – 13,25 biegi dla dzieci i młodzieży na dystansie 1000m oraz Bieg integracyjny 500m
godz. 13.30 - start do biegu głównego na 10 km – start do biegu masowego na 2500 m
godz. 14.45 – zakończenie wszystkich biegów (planowany czas otwarcia ruchu drogowego na ulicach)
godz. 15.30 – zakończenie - dekoracja zwycięzców, losowanie nagród.

plakat4projekt 1

ZAPISY

Regulamin 2018   2,5 km    TRASA           

Regulamin biegu dzieci i młodzieży

HISTORYCZNY OPIS TRASY BIEGU

Start do biegu usytuowany jest na ulicy Wałowej obok Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie złożona jest ziemia z cmentarza Legionistów poległych w bitwie I wojny światowej pod Łowczówkiem. Miejsce uroczystości patriotycznych w Tarnowie. Po starcie biegniemy ulicą Wałową, wytyczoną pod koniec XVIII wieku wzdłuż dawnych wałów obronnych miasta.Po prawej stronie mijamy pomnik Romana Brandstaettera urodzonego w Tarnowie pisarza, poety i dramaturga. Dalej przebiegamy obok pomnika Generała Józefa Bema Tarnowianina, bohatera trzech narodów Polski, Węgier i Turcji dowódcy artylerii w powstaniu listopadowym – za pomnikiem zobaczymy fragment odrestaurowanych murów obronnych miasta.

Na końcu ulicy Wałowej zakręt w prawo, wbiegamy w Bramę Pilźnieńską dawne wschodnie wrota miasta, potem zakręt w prawo i w lewo i biegniemy ulicą Żydowską, najstarszą ulicą Tarnowa, mijamy po prawej stronie zabytkową „Bimę” pozostałość po XVII wiecznej synagodze.

Dalej wbiegamy na Rynek i podcieniami XVI wiecznych renesansowych kamienic dobiegamy do ulicy katedralnej po prawej mijając Bazylikę Katedralną pod wezwaniem N.M.P., najbardziej reprezentatywny zabytek Tarnowa z XIV wieku, mieszczący w swoim wnętrzu najwyższe w Europie pomniki nagrobne właścicieli Tarnowa – Tarnowskich i Ostrogskich. Tam właśnie znajduje się grób Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Tarnowskiego, którego pamięci poświęcony jest nasz Bieg.

Bazaltową kostką ulicy Katedralnej wbiegamy na Plac Kazimierza po lewej stronie mijając pomnik Adama Mickiewicza. Teraz trochę oddechu, bo po ostrym zakręcie w lewo zbiegamy w dół ulicą Targową wzdłuż secesyjnych kamieniczek zbudowanych na dawnych murach obronnych miasta.

Dwa zakręty w lewo i przed nami spory wysiłek, bo musimy wrócić na Rynek pokonując 45 stopni Wielkich Schodów. Na „szczycie”, głęboki oddech, zakręt w lewo ulicą Krótką (dosłownie krótką) jeszcze raz odwiedzamy Wieszcza Adama na Placu Kazimierza i w prawo wbiegamy na łączący Plac z Rynkiem Pasaż Tertila nazwany tak od imienia wybitnego burmistrza Tarnowa w latach 1907-1923 Tadeusza Tertila.
Wybiegamy z bramy Pasażu, nasze zmęczenie uśmierza widok Perły Renesansu -Tarnowskiego Ratusza z XIV wieku przebudowanego w wieku XVI przez wybitnego włoskiego architekta Jana Marie Padovano. Obiegamy ratusz dookoła, wiec mamy czas, aby zauważyć jego wysoką ceglaną attykę zwieńczoną czternastoma maszkaronami.

Po okrążeniu Ratusza zawracamy i ulicą Wekslarską wbiegamy powtórnie w Bramę Pilźnieńską potem w prawo ulicą Szeroką (szeroką tylko z nazwy) do ulicy Bernardyńskiej. Skręcamy w prawo , aby przebiec wzdłuż odrestaurowanych murów obronnych i po lewej stronie ulicy zobaczyć barokowy kościół i klasztor ojców Bernardynów.

Mijając po prawej „mordercze” Wielkie Schody, wbiegniemy lekko w dół na Plac Generała Józefa Bema – popularny Burek pełniący od 100 lat funkcję targowiska miejskiego, po prawej mijamy kamienicę, w której urodził się Józef Bem.

Kolejny zakręt w prawo i znowu pod górkę ulicą świętej Anny, a potem skwerek z widocznymi fragmentami XVI wiecznego kościółka świętej Anny.

Dobiegliśmy na styk ulic Krakowskiej Wałowej, Katedralnej i Targowej dalej Wałową, obok skwerku, na którym stoi pomnik Króla Władysława Łokietka postawiony przez wdzięcznych mieszkańców Tarnowa za dokument lokacyjny z 1330 roku.

Zbliżamy się do miejsca startu i mety mijając siedzących w skupieniu na ławce poetów Agnieszkę Osiecką, Zbigniewa Herberta i Jana Brzechwę.

Przebiegliśmy 2,5 km, aby ukończyć bieg główny musimy pokonać  piękną trasę na Tarnowskiej Starówce jeszcze trzy razy.

2 przemyślenia nt. „Tarnowski Bieg Leliwitów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *